اکسپرس اینتری - معرفی کلی سیستم اکسپرس اینتری کانادا EE

توضیح کلی در مورد سیستم اکسپرس اینتری و برنامه نیروی متخصص فدرال زیر مجموعه EE

از سال ۲۰۱۵ به بعد جهت اقدام از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال Skilled Worker، متقاضی بایستی پروفایلی در وبسایت اداره مهاجرت کانادا و در سیستم اکسپرس اینتری Express Entry ایجاد کند. در این پروفایل بایستی کلیه اطلاعات متقاضی ثبت شود. بعد از ساخت پروفایل، با توجه به یک سری پارامترها به فرد متقاضی امتیازی اختصاص داده می شود. سپس متقاضی در استخری Pool که همه متقاضیان این روش در آن حضور دارند قرار می گیرد. این استخر دقیقا مانند یک جدول رده بندی می باشد. اداره مهاجرت کانادا تقریبا هر ۲ هفته یکبار بالاترین امتیازات را از درون این استخر انتخاب کرده (به این عمل Draw گفته می شود) و برای آن ها دعوت نامه ای صادر می کند. این دعوت نامه مستقیما به پروفایل فرد متقاضی انتخاب شده خواهد رفت.

واضح است که مینیمم امتیازات دعوت شده در هر انتخاب ( Draw ) به تعداد متقاضیانی که در هر انتخاب از استخر بیرون می آیند وابسته هست. بنابراین هر چه تعداد متقاضیانی که در هر انتخاب از استخر متقاضیان بیرون میایند بیشتر باشد، مینیمم امتیازات انتخاب شده نیز پایین تر خواهد آمد. نکته اینجاست که برای ساخت و ثبت اطلاعات خود در برنامه اکسپرس اینتری به ارزیابی مدارک تحصیلی خود، و حداقل نمره آیلتس جنرال ۶ در هر ۴ مهارت نیازمندیم.

 

 

سابقه کار مورد نیاز در روش نیروی متخصص زیر شاخه برنامه اکسپرس اینتری:

سابقه کار در این روش بایستی بر اساس NOC یا National Occupation Classification تنظیم شده باشد و در سه دسته o یا مشاغل مدیریتی، A یا مشاغلی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارد و B یا مشاغلی که نیاز به دوره های کالج و دوره های شاگردی یا فنی و حرفه ای دارند، قرار گیرد.

 

ناک NOC چیست؟

دوستان همانگونه که در مطالب قبلی هم ملاحظه کردید در کانادا برای دسته بندی مشاغل از اصطلاح ناک NOC استفاده می کنند. در واقع ناک مخفف کلمات
National Occupational Classification است و سیستمی هست که دولت کانادا برای دسته بندی کلیه مشاغل راه اندازی کرده است. در این دسته بندی مشاغل بر اساس نوع و وظایف شغلی و همچنین پیش نیازهای مورد نیاز جهت انجام آن شغل دسته بندی می شوند‌. به طور کلی هر شغل با یک عدد چهار رقمی نشان داده می شود. این دسته بندی از ۵ گروه کلی تشکیل شده است:

  • گروه صفر مربوط به مشاغل مدیریت
  • گروه A مربوط به مشاغلی که نیاز به مدرک دانشگاهی دارند مانند مهندس، پزشک
  • گروه B مربوط به مشاغل فنی و حرفه ای که نیاز به مدرک کالج دارند مانند لوله کش، برقکار، نجار
  • گروه C مربوط به مشاغلی که به مدرک دیپلم و سابقه کار تجربی نیاز دارند مانند رانندگان تریلی، پیش خدمت رستوران
  • و گروه D یا مشاغل کارگری که فقط تجربه کاری نیاز دارند مانند کارگران ساختمانی، کارگران میادین نفتی

پس از اینکه مشاغل به این ۵ گروه اصلی تقسیم بندی شدند، آن ها را در ۱۰ گروه بر اساس ماهیت کار و محیط کاری قرار می دهند و ابتدای آن ها را از صفر تا ۹ عددگذاری می کنند.
دوستان عزیز شما می توانید از طریق لینک زیر کد مربوط به شغل خود را بیابید و در صفحه مربوط به کد شغلی خود موارد مهم زیر را ملاحظه کنید:

  • توضیحاتی در مورد شغل خود
  • کلیه عناوین مشابه و وابسته به شغل خود (Example Titles)
  • عمده وظایف اصلی شغل خود (Main Duties)
  • پیش نیازهای تحصیلی و کاری مورد نیاز جهت مشغول به کار شدن در شغل مورد نظر (Employment Requirements)

و موارد مفید دیگر…….

از میان موارد بالا، وظایف شغلی و عنوان شغلی جهت ویراست و تنظیم نامه سابقه کار بسیار مهم است. متقاضیانی که می خواهند از طریق روش های اسکیلد ورکر اکسپرس اینتری و استانی اقدام کنند حتما بایستی وظایف شغلی مندرج در نامه سابقه کارشان منطبق با وظایف شغلی اشاره شده در NOC شغلی آن ها در کانادا باشد.

لینک زیر وبسایت جدیدترین ویرایش سیستم NOC کانادا که درسال ۲۰۱۶ انتشار یافته است را نمایش می دهد.

http://noc.esdc.gc.ca/English/noc/welcome.aspx?ver=16

 

آزمون زبان انگلیسی برای مهاجرت به کانادا

موضوع بعدی مورد بحث آزمون زبان انگلیسی است که در ایران همان آیلتس جنرال می باشد. مینیمم نمره ای که برای ساختن پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری مورد نیاز است CLB 7 می باشد. قبل از هر چیز بایستی اشاره شود که CLB همان Canadian Language Benchmark می باشد که یک معیار کانادایی سنجش زبان انگلیسی یا فرانسه می باشد.

وبسایت اداره مهاجرت کانادا این معیار را با یک سری آزمون های زبان رایج مورد قبول اداره مهاجرت معادلسازی کرده است که لینک آن در زیر آمده:

http://www.cic.gc.ca/english/resources/tools/language/charts.asp

بر این اساس همانگونه که ملاحظه می کنید CLB 7 معادل نمره ۶ در هر ۴ مهارت آزمون آیلتس جنرال می باشد. از طریق این لینک نیر می توانید نمره آیلتس جنرال و یا TEF فرانسه خود را به معیار CLB تبدیل کنید. 

دوستان توجه کنند که اداره مهاجرت کانادا فقط و فقط آزمون آیلتس جنرال را در سیستم اکسپرس اینتری به منظور هدف مهاجرت قبول خواهد کرد و آیلتس اکادمیک مورد قبول اداره مهاجرت نمی باشد.

همانگونه که در لینک بالا مشاهده کردید آزمون های دیگری هم مانند CELPIP موجود و مورد قبول اداره مهاجرت می باشند. ولی مشکل اینجاست که خیلی از این آزمون ها در ایران برگزار نمی شوند و برای آن ها بایستی به دبی سفر کرد.

 

ارزیابی مدارک تحصیلی

موضوع بعدی که ممکن است مورد سوال دوستان قرار گیرد بحث ارزیابی مدارک تحصیلی است. کلیه مدارک تحصیلی بعد از دیپلم افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند بایستی به وسیله سازمان های مربوطه در کانادا ارزیابی شوند. به عنوان مثال اگر فردی با مدرک فوق لیسانس قصد مهاجرت به کانادا را دارد بایستی مدارک لیسانس و فوق لیسانس خود را ارزیابی کند. یکی از معروفترین این سازمان ها WES یا همان World Education Services هست که در کانادا واقع هست و ارزیابی مدارک تحصیلی را انجام می دهد.

لینک زیر وبسایت این سازمان در کانادا را معرفی می نماید. دوستان توجه کنند که این سازمان در آمریکا هم وجود دارد. پس هنگام ثبت پروفایل دقت نمایید تا اشتباها پروفایل خود را در وبسایت WES در آمریکا ثبت نکنید.

 

لینک سازمان WES کانادا:

http://www.wes.org/ca/immigrants/index.asp

 

آیا تصمیم دارید به کانادا مهاجرت کرده و با کمترین هزینه مستقیما به اقامت دایم این کشور دست یابید؟

فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا را تکمیل کرده و وضعیت خود را رایگان بررسی کنید.

 

فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا

 

بیشتر بخوانید :

ویزای کار کانادا

پادکست ویزای ویزیتوری کانادا

برنامه استارت آپ کانادا

پیام پاک مهرخبرنامه


error: Content is protected!