ثبت شرکت در کانادا [2024] + راهنمای کامل + هزینه ها

فهرست مطالب

راهنمای کامل ثبت شرکت در کانادا + راهکارها و هزینه ها

راهنمای جامع ثبت شرکت در کانادا – چه صاحب یک کسب و کار کوچک در ایران و چه مدیری بلندپایه در یک شرکت تجاری چندملیتی باشید، کانادا با برنامه‌های مهاجرتی متنوع از شما کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و صاحب نظران حوزه کسب‌وکار استقبال می‌کند. دولت کانادا گام‌های فراوانی برای خوش‌آمدگویی به افرادی که نه تنها به دنبال کیفیت زندگی بهتر، بلکه به دنبال بستری ایده‌آل و اقتصادی پرقدرت برای تجارت و کارآفرینی هستند برداشته است.

مسیرهای مهاجرتی مختلف مانند برنامه جابه‌جایی بین‌المللی (IMP) شامل ویزای کار کارآفرینی و خوداشتغالی و ویزای کار انتقال درون شرکتی (ICT)، ویزای استارتاپ کانادا (Start-Up) و برنامه‌های استانی (PNP) در شاخه کارآفرینی (Entrepreneurs) به متقاضیان اجازه می‌دهند ثبت شرکت در کانادا را انجام دهند. این برنامه‌ها که با هدف رشد اقتصادی، نوآوری، جذب استعداد و اشتغال‌زایی طراحی شده‌اند، فرصتی بی‌نظیر برای اتباع خارجی فراهم می‌کنند تا با شرایطی آسان از جمله عدم نیاز به مهارت بالای زبان انگلیسی و فرانسه و بدون محدودیت سنی و تحصیلات دانشگاهی همراه با خانواده خود به کانادا مهاجرت کنند و همگی از امکاناتی مشابه شهروندان و مقیمان کانادا برخوردار شوند و در نهایت برای اقامت دائم و شهروندی کانادا درخواست دهند.

ثبت شرکت در کانادا در بیشتر موارد برای افرادی که از قبل کسب‌وکاری را در کشور خود مدیریت می‌کنند طراحی شده است. اگر یک کارآفرین خلاق با ایده‌های نوآورانه هستید، در ایران کسب‌وکاری را مدیریت می‌کنید و قصد دارید تجارتتان را به کانادا گسترش دهید و یا تمایل دارید در یک شرکت کانادایی موفق سرمایه‌گذاری کنید، با ما همراه باشید. در این مقاله، به طور جامع به بررسی شرایط خاص، معایب و مزایا و هزینه‌های هر برنامه و روش مهاجرتی از طریق ثبت شرکت در کانادا می‌پردازیم.

مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت :

ثبت شرکت در کانادا نیازمند پیشبرد مراحل مختلف، ارائه مدارک مورد نیاز مطابق با معیارها و استاندارهای تعیین شده و کسب اطلاعات دقیق و به روز درباره قوانین و مقررات کاناداست که تنها با راهنمایی یک وکیل رسمی اداره مهاجرت با تخصص و تجربه پرونده‌های موفق در برنامه‌های مهاجرتی مشابه امکان پذیر است. توجه داشته باشید که ثبت شرکت در کانادا به خودی خود یک روش یا برنامه مهاجرتی نیست و به صورت مستقیم منجر به اخذ اقامت دائم نشده و هیچ ویزایی تحت عنوان «ویزای ثبت شرکت کانادا» در کانادا وجود ندارد؛ بلکه متقاضیان باید ابتدا از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی زیر برای یک نوع ویزای کار موقت کانادا درخواست دهند و پس از اخذ ویزای کار و راه‌اندازی شرکت خود در کانادا، ویزای کار موقت را به اقامت دائم تبدیل کنند. برنامه‌های مهاجرتی که به واسطه آن می‌توانید در کانادا یک شرکت استارتاپ راه‌اندازی کنید، یا نسبت به ثبت شعبه شرکت در کانادا اقدام کنید و یا کسب و کاری را خریداری کرده و در آن سرمایه‌گذاری کنید به شرح زیر است:

برنامه اقامت دائم استارتاپ (Start-Up Visa Program) :

 این برنامه فدرال که در سال 2013 با هدف تسهیل راه اندازی کسب و کارهای نوآورانه در کانادا معرفی شد، یکی از برترین روش‌های مهاجرتی برای کارآفرینان و صاحبان کسب و کار خارجی است که به متقاضیان و خانواده‌شان اجازه می‌دهد مستقیماً اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. هدف اصلی ویزای استارتاپ کانادا جذب کارآفرینان پویا با استعداد و توانایی‌های لازم و ایده‌های تجاری نوآورانه است و به کارآفرینان در سراسر جهان اجازه می‌دهد کسب‌وکار خود را در کانادا راه‌اندازی کنند و صاحبان کسب و کار یا مدیران شرکت‌ها می‌توانند از این برنامه برای انتقال شرکتشان به کانادا استفاده کنند و بدین ترتیب برای خود، همسر و فرزندان زیر 22 سال اقامت دائم بگیرند.

برای ثبت شرکت استارتاپی در کانادا، ابتدا باید با ارائه یک طرح تجاری (Business Plan) حرفه‌ای و منطقی از یک نهاد سرمایه‌گذاری مورد تایید اداره مهاجرت کانادا تعهدنامه حمایت (Letter of Support) دریافت کنید و شرکت خود را در کانادا ثبت کنید که تمامی این فرآیند به صورت آنلاین از ایران انجام می‌شود. سپس با همکاری یک وکیل رسمی اداره مهاجرت کانادا، باید درخواست صدور ویزای استارتاپ را ثبت کرده و بررسی پرونده اقامت دائم شما آغاز می‌شود که این فرآیند حداکثر ۳۶ ماه زمان خواهد برد. اما برای اینکه زودتر وارد کانادا شوید و مقدمات شروع استارتاپ خود را فراهم کنید، می‌توانید بلافاصله پس از ثبت درخواست اقامت دائم، برای ویزای کار موقت استارتاپ (ویزای کار C11 که در بند 1/1 اشاره کردیم) اقدام کرده و در عرض چند ماه با خانواده وارد کانادا شوید.

با این روش، تا زمان اعلام نتیجه مثبت پرونده استارتاپ و اخذ اقامت دائم، متقاضی اصلی و همسر اجازه کار خواهند داشت، فرزندان زیر 18 سال خانواده می‌توانند در بهترین مدارس دولتی به رایگان ثبت نام کنند و فرزندان بالای 18 سال نیز برای دریافت اجازه تحصیل (استادی پرمیت) و تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر کانادا اقدام کنند. برنامه اقامت دائم و ویزای کار استارتاپ کانادا بهترین گزینه برای افرادیست که به دنبال اقامت دائم مستقیم و شروع یک کسب‌وکار درآمدزا در کانادا هستند. صفر تا صد تمامی مراحل برنامه ویزای استارتاپ از خدمات تخصصی شرکت پیرسوک است. برای اطلاعات بیشتر از شما دعوت می‌کنیم فرم ارزیابی ما را تکمیل کنید و در اسرع وقت از مشاوره تخصصی رایگان و سریع بهره‌مند شوید.

– برنامه‌های نامزد استانی (PNP) :

 شاخه سرمایه گذاری و کارآفرینی در برنامه‌های استانی (Provincial Nominee Programs) که به اختصار به عنوان برنامه PNP نیز شناخته می‌شود، به استان‌ها و مناطق کانادا این اختیار را می‌دهد تا افراد را بر اساس توانایی آن‌ها برای کمک به اقتصاد محلی برای اخذ اقامت دائم کاندید و معرفی کنند. برنامه‌های نامزد استانی در دهه 1990 به عنوان پاسخی به نیازهای اقتصادی متنوع و تغییرات جمعیتی در استان‌ها و مناطق مختلف معرفی شدند. کانادا با درک این موضوع که یک سیاست مهاجرتی یکسان ممکن است چالش‌های منحصر به فردی را که هر منطقه با آن مواجه است برطرف نکند، به استان‌ها اختیار داد تا برنامه‌های مهاجرتی خود را طراحی و اجرا کنند. امروزه، هر استان (به استثنای کبک که سیستم انتخاب خاص خود را دارد) PNP مخصوص به خود را دارد که متناسب با نیازها و فرصت‌های خاص اقتصاد محلی طراحی شده است. در نتیجه برای اینکه بتوانید کاندید یک استان شوید، باید شرایط مورد نیاز برنامه مهاجرتی آن استان را فراهم کنید. برنامه‌های استانی کانادا به عنوان یک فرآیند دو مرحله‌ای عمل می‌کنند. اول، مهاجران بالقوه باید برای برنامه استانی که می‌خواهند در آن مستقر شوند، درخواست دهند. هر برنامه برای جذب افرادی با مهارت‌ها، تجربیات و صلاحیت‌هایی طراحی شده است که با تقاضاهای بازار کار محلی همسو هستند. نامزدهای موفق، یک نامزدی استانی (Confirmation of Nomination) دریافت می‌کنند که گامی مهم در جهت اخذ اقامت دائم است. مرحله دوم شامل ارسال درخواست رسمی برای اقامت دائم به دولت فدرال است. پرونده‌های نامزدهای استانی از سریع‌ترین و راحت‌ترین مسیرهای رسیدن به اقامت دائم کاناداست. در حال حاضر مدت زمان بررسی پرونده‌های استانی که به صورت آنلاین از طریق اکسپرس انتری برای اداره مهاجرت  ارسال می‌شوند حدوداً 13 ماه است. هر یک از برنامه‌های استانی کانادا  از چند مسیر مهاجرتی یا جریان (stream) متفاوت تشکیل شده است که در اکثر استان‌ها علاوه بر جذب نیروهای ماهر در مشاغل مورد نیاز، شامل جریان‌های اختصاصی برای کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و افراد خوداشتغال نیز می‌شود. این جریان‌ها برای تشویق ایجاد مشاغل جدید و تزریق روحیه کارآفرینی به اقتصادهای محلی طراحی شده‌اند.

  • شاخه کارآفرینی و سرمایه‌گذاری (Entrepreneurs): کارآفرینان و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به پیاده‌سازی یک طرح تجاری (بیزنس پلن) جدید یا خرید یکی از کسب و کارهای موجود و اقامت در یک استان خاص می‌توانند از طریق جریان کارآفرینی آن استان درخواست دهند که معمولاً به یک طرح تجاری دقیق نیاز دارد که ثابت کند طرح پیشنهادی با ایجاد فرصت‌های شغلی و کمک به تنوع صنایع محلی برای استان مد نظر مزایای اقتصادی بالقوه به ارمغان می‌آورد.

برنامه خوداشتغالی فدرال (Self-Employed):

به طور مشابه، جریان خوداشتغالی برای افرادی طراحی شده است که در زمینه‌های خاص مانند هنر و فرهنگ، ورزش یا کشاورزی دارای مهارت، تجربه و تخصص منحصربه‌فرد هستند. این جریان تاثیر ارزشمندی را که افراد خوداشتغال می‌توانند بر چشم انداز فرهنگی و اقتصادی یک استان داشته باشند، ارزیابی می‌کند. هر استان و منطقه مجموعه‌ای از الزامات واجد شرایط بودن و معیارهای انتخاب خود را دارد؛ اگرچه اغلب همپوشانی‌های بسیاری وجود دارد، مانند سال‌ها تجربه در زمینه مد نظر و اثبات تمکن مورد نیاز برای تامین هزینه‌های سال اول زندگی در استان مقصد.

انواع ثبت شرکت در کانادا :

ثبت شرکت در کانادا به دو صورت استانی و فدرال انجام می‌شود. نوآفرینان، کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که به دنبال ایجاد یک چارچوب قانونی برای کسب و کار خود در کانادا هستند، باید تصمیم بگیرند شرکت خود را در سطح استانی یا فدرال ثبت کنند.

 1. ثبت شرکت به صورت فدرال (Federal Incorporation):

  شرکت‌های فدرال در کانادا تحت صلاحیت «قانون شرکت‌های تجاری کانادا (CBCA)» قرار دارند. با ثبت شرکت فدرال، سایر مجوز و گواهی‌ها شامل اساسنامه و اسناد حقوقی، شماره تجاری فدرال، حساب برنامه مالیات بر درآمد و سایر صورت حساب‌های مالیاتی (مالیات بر درآمد، مالیات بر کالا و خدمات (GST)، مالیات فروش هماهنگ (HST)، مالیات بر صادرات/واردات) را نیز از دولت فدرال دریافت می‌کنید.

 2. ثبت شرکت به صورت استانی (Provincial Incorporation):

  ثبت شرکت در کانادا به صورت استانی دو راه متداول دارد: Register a Business و Incorporate a Business. ثبت شرکت در کانادا به صورت Register، برای کسب و کارهایی با مالکیت انحصاری یا مشارکتی مناسب است که شرکت به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل شناخته نمی‌شود و مسئولیت‌های مالی به مالک یا مالکان انتقال می‌یابد. از سوی دیگر، ثبت به صورت Incorporate به شرکت امکان فعالیت به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل و جدا از سهامداران را می‌دهد که باعث افزایش اعتبار حقوقی می‌شود، اما با هزینه‌ها و مراحل بیشتری همراه است. مهمترین نکته این است که هر استان در کانادا قوانین و مقررات خود را دارد و متقاضیان باید با کمک یک وکیل مهاجرت مجرب با دقت با مقررات مربوط به استان مورد نظر آشنا شوند و فرآیند ثبت شرکت را با ارائه اطلاعات صحیح و مدارک کامل انجام دهند.

راهنمای جامع ثبت شرکت در کانادا تصاویر

مزایای ثبت شرکت در  کانادا به صورت فدرال :

 • گستردگی جغرافیایی: یکی از مزایای ثبت شرکت در دولت فدرال کانادا این است که شرکت‌ها مجوز دارند در هر جایی از کانادا فعالیت کنند، بدون اینکه محدودیت مکان داشته باشند. این حق که در CBCA به اصطلاح «حق اجتناب از منافع» نامیده می‌شود، به شرکت‌های فدرال انعطاف زیادی در تصمیم‌گیری در مورد محل فعالیت‌های تجاری و گسترش جغرافیایی می‌دهد تا با انتخاب بهترین موقعیت‌های بازار و شرایط کسب و کار فعالیت کسب و کار خود را گسترش دهند و در تمام ترابره کانادا بدون محدودیت‌های مکانی یا استانی، دفاتر، شعبه ها یا واحدهای فرعی را در هر کجا که برایشان مزیت تجاری دارد ایجاد کنند و به راحتی در تمام کانادا حضور داشته باشند. همچنین ارتباط مستقیم با CBCA به معنای برخورداری از یک سطح یکنواخت از قوانین شرکتی است که برای تمام شرکت‌های فدرال صادق است. این به تجارت‌ها اطمینان می‌دهد که تا حد امکان با یک سیستم حقوقی ثابت و قابل پیش‌بینی مواجه هستند.
 • Top of Form
 • محافظت از نام تجاری و برندینگ: یکی از مزایای کلیدی ثبت فدرال، حفاظت از نام تجاری در کل کشور است. اداره ثبت شرکت فدرال در کانادا پیش از اینکه به یک شرکت حق استفاده از نام مورد نظر را بدهد، آزمون‌های سختگیرانه‌ای را اجرا می‌کند. این آزمون‌ها جزئی از فرآیند ثبت شرکت در سطح فدرال است و به منظور اطمینان از یکنواختی نام شرکت‌ها و جلوگیری از تداخل در نام‌گذاری و برندینگ شرکت‌ها به کار می‌روند. در این آزمون، نام شرکت باید به یکتا تشخیص داده شده و نباید با نام‌های دیگر شرکت‌ها تداخل داشته باشد. علاوه بر این، اداره ثبت شرکت فدرال در کانادا ممکن است با نام‌هایی که ممکن است گمراه‌کننده باشند مخالفت کند. این اقدام به منظور جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم در مورد نوع فعالیت‌ها یا خدماتی که شرکت ارائه می‌دهد، انجام می‌شود. وقتی نام شرکت تایید شد، در سراسر کشور از آن نام محافظت می‌شود که دیگر شرکت‌ها از آن سوءاستفاده نکنند که این مسئله برای هویت نام تجاری و موقعیت شرکت در بازار، به ویژه در صنایع رقابتی، بسیار مهم است.
 • اعتبار بیشتر و جذب سرمایه: شرکت‌های فدرال از دید دیگران به عنوان شرکتی با اعتبار بیشتر شناخته می‌شوند که برای جذب مشتریان، سرمایه‌گذاران و همکاران تجاری مفید است. این شرکت‌ها می‌توانند به راحتی از سراسر کانادا سرمایه‌گذاری جذب کنند، زیرا به عنوان یک شرکت فدرال محدود به قوانین پیچیده و متغیر هر استان نیستند.
 • خدمات آنلاین: اداره ثبت شرکت فدرال کانادا با ارائه خدمات آنلاین به شرکت‌های ثبت شده این امکان را فراهم می‌کند که فرآیند ثبت و مدیریت شرکت‌ها بسیار ساده‌تر و کارآمدتر پیش برود. شرکت‌ها می‌توانند اسناد مرتبط با ثبت و مجوزهای خود را به صورت الکترونیکی دریافت و ارسال کنند، که منجر به کاهش زمان و هزینه‌ها می‌شود. همچنین، تاییدیه‌ها و مجوزها نیز به صورت آنلاین در دسترس شرکت‌ها قرار می‌گیرد و فرآیند پرداخت هزینه‌ها نیز به راحتی و به صورت امن از طریق اینترنت انجام می‌شود. این امکانات باعث افزایش سرعت و کارایی در اجرای مراحل ثبت شرکت در کانادا شده و به شرکت‌های فدرال این امکان را می‌دهد که به‌سرعت و با کمترین زحمت اطلاعات لازم را دریافت و ارسال کنند.

انواع شرکت تجاری در کانادا:

انواع  شرکت در کانادا ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود را دارد. انتخاب مناسب باید با توجه به نوع کسب‌وکار، اهداف مالی، و توقعات افراد شرکت‌کننده صورت گیرد. مشاوره حقوقی و مالی نیز در این فرآیند تصمیم‌گیری کمک بسزایی ارائه می‌دهد.

 1. شرکت خصوصی یا مالکیت انحصاری با مسئولیت نامحدود (Sole Proprietorship): شرکت خصوصی یا مالکیت انحصاری در کانادا یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین انواع شرکت‌ها است. در این نوع شرکت، یک شخص حقیقی به نام مالک، تمامی مسئولیت‌ها و مدیریت شرکت را به عهده دارد. تأسیس یک شرکت خصوصی نسبت به سایر انواع شرکت‌ها ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. همچنین، فرآیند مدیریت نیز بسیار ساده است چرا که همه امور به یک شخص واحد وابسته است. تصمیم‌گیری در شرکت خصوصی به دلیل تنها بودن مالک، به سرعت انجام می‌شود. این امر سبب می‌شود تصمیمات به سرعت اجرا شده و واکنش‌های سریعی به نیازها و تغییرات بازار داده شود. همچنین، تمام درآمدها و منافع حاصل از فعالیت شرکت به مالک تعلق دارد که ین امر برای کسب‌وکارهای کوچک که به صورت فردی اداره می‌شوند، جذابیت زیادی دارد. شرکت‌های خصوصی معایبی نیز دارند؛ به‌عنوان مثال، مسئولیت نامحدود مالک در قبال بدهی‌ها و خسارات شرکت یک نقطه ضعف است. این به این معناست که مالک در صورت وجود هر گونه بدهی یا مشکلات مالی، با دارندگان بدهی‌ها به عنوان یک شخص حقوقی شناخته نمی‌شود و تمام دارایی‌های شخصی او در معرض خطر قرار می‌گیرد. از دیگر محدودیت‌های این نوع شرکت، محدودیت در جلب سرمایه است. به دلیل مسئولیت نامحدود مالک، سرمایه‌گذاری و جلب سرمایه از طریق فروش سهام به سختی صورت می‌پذیرد.
 2. شرکت سهامی با مسئولیت محدود (Corporation): شرکت سهامی با مسئولیت محدود در کانادا یک ساختار حقوقی است که به شرکت امکان می‌دهد به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل و جداگانه شناخته شود. در این ساختار، سهام‌داران به عنوان مالکان شرکت به حق مالکیت سهام دست می‌یابند و مسئولیت‌های مالی شرکت تا حد سرمایه‌ای که واریز کرده‌اند، محدود می‌شود. این ویژگی برای سهام‌داران امکان انتقال سهام و جلب سرمایه را فراهم می‌کند. با این حال، شرکت سهامی نیاز به رعایت قوانین و مقررات قانونی دقیق‌تر دارد که ممکن است پیچیدگی‌های اداری و هزینه‌های بیشتری را به دنبال داشته باشد. برای کسب‌وکارهای بزرگ و پروژه‌های سرمایه‌ای، این ساختار با امکانات بیشتر در جلب سرمایه و انجام معاملات مؤثرتر عمل می‌کند، اما همچنین به مدیریت دقیق و مشاوره حقوقی در تمامی مراحل نیاز دارد.
 3. شرکت مشارکتی (General Partnership): در یک شرکت مشارکتی، دو یا چند نفر به صورت مشترک مسئولیت‌ها و سود و زیان شرکت را به اشتراک می‌گذارند. هر شریک به عنوان یک صاحب سهم در تصمیم‌گیری و مسئولیت‌ها شرکت دارد. این نوع شرکت از سادگی تأسیس و مدیریت برخوردار است، اما با معایبی همچون مسئولیت نامحدود شرکت‌کنندگان همراه است.
 4. شرکت تعاونی (Cooperative): شرکت تعاونی در کانادا به عنوان یک ساختار حقوقی برپا شده بر اساس اصول تعاون و مشارکت عمل می‌کند. اعضای این شرکت، به عنوان اشتراک‌گذارندگان شناخته می‌شوند و با مشارکت و تضامن با یکدیگر، به اشتراک سود و زیان حاصل از فعالیت‌های شرکت می‌پردازند. این ساختار از ویژگی‌هایی چون مدیریت دموکراتیک، توزیع عادلانه سود، اشتراک ریسک و مزایا و اشتراک رسمی ورود و خروج اعضا بهره‌مند است. با این حال، مدیریت پیچیده‌تر و تصمیم‌گیری‌های کندتر ممکن است چالش‌هایی را به همراه داشته باشد. به عنوان یک ساختار مشارکتی، شرکت تعاونی در کانادا گزینه جذابی برای افراد و کسب‌وکارهایی است که به دنبال همکاری، تضامن، و ایجاد یک ارتباط مستدام و عادلانه در کسب‌وکار هستند.

بهترین استان کانادا برای ثبت شرکت :

انتخاب بهترین استان برای ثبت شرکت در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد و با توجه به نیازها و شرایط خاص کسب و کار شما متفاوت است. این انتخاب می‌تواند تأثیر زیادی بر روی مالیات، قوانین کسب و کار، و دیگر امور حقوقی و مدیریتی داشته باشد. در ادامه به راه‌های ثبت شرکت در استان های محبوب کانادا اشاره می‌کنیم:

 • برنامه کارآفرینی استان انتاریو (OINP – Entrepreneur Stream) : محبوب‌ترین استان برای ثبت شرکت در کانادا، استان انتاریو است. انتاریو به عنوان پایتخت اقتصادی کانادا شناخته می‌شود و به لطف شهرهایی مانند تورنتو و اتاوا از بازار کار غول‌آسا و تنوع اقتصادی فراوانی برخوردار است. نقاط قوت انتاریو شامل مالیات پایین برای شرکت‌ها، حمایت از نوآوری و تحقیق و توسعه، و فراهم کردن زیرساخت‌های بسیار خوب برای کسب‌وکارها از جمله دلایلی هستند که کارآفرینان و سرمایه‌گذاران استان انتاریو را انتخاب می‌کنند. برای شرکت در برنامه کارآفرینی استان انتاریو، که به اخذ ورک پرمیت دو ساله و سپس اقامت دائم منجر می‌شود، متقاضیان باید شرایط زیر را برآورده کنند:
 • سابقه کار: حداقل ۲۴ ماه سابقه مالکیت یا مدیریت ارشد کسب و کار در ۶۰ ماه گذشته
 • دارایی خالص (Net Worth): بر حسب نوع کسب و کار، حداقل دارایی خالص مشخص شده است. برای سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای واقع در منطقه تورنتوی بزرگ (GTA)، حداقل 800 هزار دلار دارایی خالص، برای سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای بیرون از منطقه تورنتوری بزرگ حداقل 400 هزار دلار دارایی خالص و برای کسب و کارهای مربوط به حوزه ارتباطات دیجیتال یا فناوری اطلاعات و ارتباطات (صرف نظر از مکان آن) حداقل 400 هزار دلار دارایی خالص مد نظر است.
 • سرمایه‌گذاری شخصی (Personal Investment Funds): حداقل مقدار سرمایه‌گذاری شخصی بر حسب نوع کسب و کار متغیر است. برای کسب و کارهای واقع در منطقه تورنتوی بزرگ حداقل 600 هزار دلار، برای کسب و کارهای بیرون از منطقه تورنتوی بزرگ حداقل 200 هزار دلار، و برای کسب و کارهای مربوط به حوزه ارتباطات دیجیتال یا فناوری اطلاعات و ارتباطات (صرف نظر از مکان آن) حداقل 200 هزار دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.
 • مشارکت فعال: متقاضیان می‌بایست به عنوان مالک یا مدیر فعال در مدیریت کسب و کاری که قصد دارند ایجاد یا خریداری کنند، فعالیت کنند. مشارکت فعال به این معناست که متقاضی باید نقش فعال در روند تصمیم‌گیری و راهبری کسب و کار داشته باشد.
 • حداقل سهام: متقاضی باید حداقل یک سوم از حقوق مالکیت سهام کسب و کار پیشنهادی را داشته باشد. این نکته نشان‌دهنده تعهد و تمایل واقعی متقاضی به مشارکت فعال و مالکیت جدی در کسب و کار است.
 • هدف سرمایه گذاری: سرمایه‌گذاری متقاضی در کسب و کار نباید تنها به هدف کسب بهره یا سود سهام یا سرمایه باشد. به عبارت دیگر، این برنامه از متقاضیان می‌خواهد که هدف اصلی از سرمایه‌گذاری، توسعه و رشد کسب و کار باشد.
 • اشتغال‌زایی: ایجاد حداقل دو شغل تمام وقت برای شهروندان یا مقیمان دائم کانادا
 • سفر اکتشافی: حضور در انتاریو و بررسی وضعیت کسب و کار حداقل ۱۲ ماه قبل از ثبت اظهارنامه علاقه‌مندی (EOI)

نکته مهم: برنامه کارآفرینی استان انتاریو از ماه دسامبر ۲۰۲۳ به حالت تعلیق درآمده و موقتا بسته شده است و امکان اقدام در این برنامه در حال حاضر وجود ندارد.

برنامه کارآفرینی استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP – Entrepreneur Immigration):

بریتیش کلمبیا یک استان فرهنگی و طبیعی با شهرهای ونکوور و ویکتوریا به عنوان مرکزی برای صنایع خلاق و علوم فناوری شناخته می‌شود. با اقلیم معتدل و مناظر طبیعی چشم‌نواز، بریتیش کلمبیا جذابیت‌های خاص خود را دارد. دولت محلی این استان نیز با ارائه تسهیلات مالی و حمایت از کسب‌وکارهای سبز و نوآور تلاش می‌کند تا جذابیت این منطقه را برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران افزایش دهد. برنامه کارآفرینی استانی بریتیش کلمبیا خود شامل چند دسته است:

برنامه کارآفرینی اصلی بریتیش کلمبیا (Base Category):

برنامه کارآفرینی اصلی بریتیش کلمبیا، معروف به برنامه ۲۰۰ هزار دلاری، یک فرصت منحصر به فرد برای کارآفرینان خارجی با تجربه است که به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار جدید یا گسترش کسب و کار موجود در استان بریتیش کلمبیا هستند. این برنامه با اعمال ۱۸ تغییر اساسی از تاریخ ۱۳ جولای ۲۰۲۲، مجدداً فعالیت خود را آغاز است. این تغییرات شامل اصلاحاتی در فرآیند دعوتنامه‌دهی است که بر عواملی مانند حوزه کسب و کار، مکان کسب و کار، جمعیت منطقه و نحوه راه‌اندازی یا خرید کسب و کار توسط متقاضیان تاکید بیشتری کرده است.

برنامه کارآفرینی منطقه‌ای بریتیش کلمبیا (Regional Pilot):

برنامه کارآفرینی منطقه‌ای بریتیش کلمبیا با نام برنامه ۱۰۰ هزار دلاری، یک طرح آزمایشی است که از تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۹ شروع شده و تا تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. این برنامه با هدف جلب کارآفرینان انگیزه‌مند از سراسر جهان به منظور ایجاد کسب و کارهای نوآورانه در جوامع منطقه‌ای بریتیش کلمبیا طراحی شده است. اهداف برنامه شامل ترویج کارآفرینی، اشتغال‌زایی و توسعه نوآوری است. این برنامه با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی در جوامع محلی بریتیش کلمبیا اجرا می‌شود و با ارائه فرصت‌های مالی به افراد با ایده‌های نوآورانه، اقتصاد منطقه را تقویت و نیروی کار محلی را توسعه خواهد داد و ایجاد کسب و کارهای جدید به وسیله کارآفرینان باعث افزایش فرصت‌های شغلی در این منطقه خواهد شد و به کاهش نرخ بیکاری کمک خواهد کرد. همچنین، این برنامه ۱۰۰ هزار دلاری به منظور ترویج و پشتیبانی از ایده‌ها و پروژه‌های نوآورانه متعلق به هر صنعت و حوزه اقتصادی ارائه شده که این توجه به نوآوری به منظور پیشبرد فناوری و ارتقاء سطح تولید و خدمات منطقه است.

برنامه پروژه‌های استراتژیک (Strategic Projects Category):

برنامه پروژه‌های استراتژیک بریتیش کلمبیا به شرکت‌های خارجی این امکان را می‌دهد تا با ایجاد یک شعبه یا سازماندهی سایر عملیات در این استان کانادا، حضور فعّال داشته باشند. شرکت‌ها می‌توانند تا 5 کارمند کلیدی را برای مدیریت فعالیت‌های خود در بریتیش کلمبیا معرفی کرده و در صورت انتخاب توسط استان، این کارمندان می‌توانند برای درخواست اقامت دائم کانادا اقدام کنند. صنایع مختلف از این برنامه بهره‌مند شده‌اند و در حوزه‌های تولید، فناوری، رسانه‌های نو، مهندسی، جنگلداری، و تحقیق و توسعه علمی فعّالیت داشته‌اند. برای شرکت در این برنامه، شرکت‌ها باید معیارهایی از جمله شرایط مالی مطلوب، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بریتیش کلمبیا، تجربیات مدیریتی قوی، و سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰۰,۰۰۰ دلار را داشته باشند. کارمندان نیز باید شرایطی چون تجربه مدیریت اجرایی، مدیریت ارشد و تخصص‌ها و مهارت‌های لازم برای تأسیس و مدیریت کسب و کار، و ارتباط مستقیم با شرکت خارجی را داشته باشند. این برنامه به شرکت‌ها فرصتی فراهم می‌کند تا در محیط کسب و کار در بریتیش کلمبیا حضور یابند و به توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی در این منطقه کمک کنند.

برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان (SINP – Entrepreneur Category):

استان ساسکاچوان، یکی از استان‌های مهم که در قلب کانادا واقع شده، به دلیل منابع طبیعی غنی، به ویژه منابع معدنی و کشاورزی، گزینه بی‌نظیری برای کسب‌وکارهای مرتبط با این صنایع است. با اقتصاد متنوع و سیاست‌های حمایتی از کسب‌وکارها، ساسکاچوان به عنوان یک مقصد مناسب برای استقرار شرکت‌ها مطرح است. همچنین، هزینه زندگی نسبتاً پایین و طبیعت بکر نیز از دیگر مزایای این استان محسوب می‌شوند. مزایای برنامه کارآفرینی استان ساسکاچوان شامل کار در محیط اقتصادی با ثبات و رو به رشد، امکان رشد و توسعه صنایع و کسب و کارها، حمایت دولت استانی از کسب و کارها، عدم نیاز به نمره زبان بالا برای کسب امتیاز، دریافت ویزای کار موقت برای ورود سریع‌تر به استان و شروع به کار و امکان اخذ اقامت دائم کانادا برای متقاضی اصلی و همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال اوست. برای مهاجرت کارآفرینی ساسکاچوان شرایطی لازم است که شامل: حداقل 500 هزار دلار دارایی خالص، سرمایه‌گذاری به میزان حداقل 300 هزار دلار در شهرهای رجاینا و ساسکاتون و یا سرمایه‌گذاری به میزان حداقل 200 هزار دلار در دیگر مناطق استان ساسکاچوان، حداقل ۳ سال تجربه مدیریتی یا کارآفرینی مرتبط با کسب و کار مورد نظر طی ۱۰ سال گذشته، مالکیت حداقل یک سوم سهام کسب و کار پیشنهادی در ساسکاچوان و یا سرمایه‌گذاری به میزان یک میلیون دلار، مشارکت فعال و پیوسته در مدیریت و هدایت روزانه کسب و کار پیشنهادی، استخدام دو شهروند یا مقیم دائم کانادا در صورت ثبت یک کسب و کار جدید در شهرهای رجاینا یا ساسکاتون است.

برنامه کارآفرینی استان کبک (Quebec – Entrepreneur Program):

استان کبک، یکی از پرجمعیت‌ترین و فرهنگی‌ترین استان‌های کانادا نیز انتخاب محبوبی برای بسیاری از کسب‌وکارهاست. شهر مونترآل به عنوان بزرگ‌ترین شهر این استان و دومین بزرگترین شهر کانادا، یک مرکز مالی و فرهنگی مهم است. کبک به دلیل دوزبانگی فرانسوی و انگلیسی خود یک مزیت منحصر به فرد دارد. استان کبک محل زندگی جمعیت گسترده‌ای از اقوام و فرهنگ‌های مختلف است که باعث تنوع بالای فرهنگی و اقتصادی شده است. حمایت از فرهنگ، هنر، و صنایع خلاق در این استان از سوی دولت محلی به عنوان یکی از خصوصیات مهم مطرح می‌شود. مزایای اقتصادی استان کبک شامل بازار بزرگ مصرفی، حمایت مالی از کسب‌وکارهای نوپا، و سیاست‌های مالیاتی مناسب برای شرکت‌هاست. علاوه بر این، کبک با داشتن یک اقتصاد پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات و صنایع پیشرفته، شرکت‌ها و استارتاپ‌های فناوران اطلاعاتی زیادی را جذب کرده است. برنامه کارآفرینی کبک نیز بر اساس سیستم امتیاز‌بندی است و امتیاز کارآفرینان بر اساس چندین فاکتور بررسی می‌شود و کارآفرینان واجد شرایطدر صورت کسب حداقل امتیاز مورد نظر، به مصاحبه دعوت خواهند شد.
هزینه های ثبت شرکت در کانادا تصاویر

شرایط ثبت شرکت در کانادا :

شرایط ثبت شرکت در کانادا بسته به نوع برنامه مهاجرتی یا استانی که می‌خواهید در آن شرکت را ثبت کنید، بسیار متغیر است؛ اما به طور کلی می‌توان گفت که برای ثبت شرکت یا ثبت شعبه شرکت در کانادا باید سه شرط اصلی را برآورده کنید:

 • ارائه طرح تجاری (بیزنس پلن) حرفه‌ای
 • ارائه حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت (با توجه به طرح تجاری و قوانین فدرال/استانی متغیر است)
 • برخورداری از سوابق کاری مرتبط در سطح مالکیت و یا مدیریت بلندپایه. سایر شرایط عمومی شامل حداقل ۱۸ سال سن، عدم سوء پیشینه کیفری، عدم سوابق ورشکستگی در گذشته، اعلام آدرس فیزیکی در کانادا و داشتن نماینده خدمات (در بعضی از استان‌ها) است.

مراحل ثبت شرکت در کانادا :

 1. ارزیابی شرایط و برنامه‌ریزی: اولین مرحله راه اندازی کسب و کار در کانادا، ترسیم نقشه راه آینده با بررسی‌های فراوان و برنامه‌ریزی جامع است. این مرحله شامل انجام تحقیقات برای درک عمیق از مخاطب هدف و بازار پویای کانادا، تهیه یک طرح تجاری قوی دربرگیرنده اهداف، استراتژی‌ها و پیش‌بینی‌های مالی، انتخاب نوع و ساختار مناسب برای شرکت اعم از سهامی، مشارکتی یا خصوصی و در نهایت، مشخص کردن یک مکان فیزیکی مناسب برای شرکت است.
 2. انتخاب برند و نام تجاری: انتخاب یک نام تجاری مناسب و خلاقانه گامی حیاتی برای ورود به بازار است. نام انتخابی باید منعکس‌کننده ماهیت خدمات یا محصولات ارائه شده باشد، به راحتی تلفظ و به خاطر سپرده شود و درک اهداف شرکت را برای مشتریان آسان‌تر کند. برای جلوگیری از مشکلات قانونی و سردرگمی در بازار، باید بررسی کنید آیا این نام قبلاً توسط شرکت‌های دیگر در مشاغل مشابه استفاده شده است یا خیر. ثبت نام تجاری انحصاری بودن را تضمین می‌کند و محافظت از آن از طریق علائم تجاری از هویت برند شما در بازار محافظت می‌کند.
 3. ثبت شرکت در دولت فدرال یا استانی: پس از مشخص شدن نوع، مکان و اسم شرکت، مرحله بعدی ثبت شرکت در دولت فدرال یا استانی کانادا (به دو روش Register و Incorporate) است. این فرآیند بسته به نوع شرکت و استان قرارگیری متغیر است. ثبت شرکت در کانادا شامل اقداماتی مانند افتتاح حساب بانکی تجاری، درخواست شماره تجاری (Business Number) و حساب‌های مالیاتی است. این اقدامات تضمین می‌کند که شرکت شما از نظر قانونی به رسمیت شناخته شده و می‌تواند در چارچوب نظارتی کانادا فعالیت کند.
 4. دریافت گواهینامه‌ها، پروانه‌ها و مجوزهای تجاری: برای فعالیت قانونی، شرکت‌ها اغلب باید گواهی‌ها و جوازهای خاصی از سطوح مختلف سازمان‌های دولتی دریافت کنند که شامل الزامات شهری، استانی و فدرال است. عدم دریافت مجوزهای لازم منجر به جریمه یا تعطیلی شرکت می‌شود.
 5. دریافت پشتیبانی و تامین مالی: کارآفرینان، چه مهاجر و چه بومی، می‌توانند از برنامه‌های حمایتی مختلف در سطح ملی و منطقه‌ای بهره‌مند شوند. این ساز و کار‌های حمایتی در قالب خدمات پشتیبانی، کمک‌های مالی و آموزش متناسب با‌بخش تجاری ارائه می‌شوند. هدف این طرح‌ها غلبه بر چالش‌های توسعه کسب و کار و در نهایت کمک به رشد اقتصاد کاناداست.
 6. محاسبه و پرداخت مالیات: حساب و کتاب‌های مالیاتی معمولاً بسیار پیچیده و به خصوص برای مهاجران دلهره آور است. خوشبختانه، کانادا در این زمینه برای صاحبان مشاغل مختلف کمک‌های رایگان ارائه می‌دهد. کارآفرینان می‌توانند با افسران مربوطه ملاقات کنند، از اشتباهات مالیاتی رایج آگاه شوند، راجع به بهترین شیوه‌های حسابداری راهنمایی بگیرند و از معافیت‌ها و تخفیف‌های مالیاتی برخوردار شوند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در کانادا :

 1. مدارک هویتی و تحصیلی: کلیه مدارک شناسایی از جمله گذرنامه، شناسنامه خود و اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال)، کارت ملی، کارت پایان خدمت، سند ازدواج، گواهی عدم سوپیشنه، آخرین مدارک تحصیلی مانند دانشنامه و ریزنمرات دانشگاهی یا مدرک دیپلم، گواهی‌های پایان دوره‌های آموزشی مرتبط، کارنامه آزمون زبان انگلیسی یا فرانسه (در صورت نیاز)
 2. مدارک کاری: کلیه مدارک کاری برای اثبات مالکیت یک شرکت/بیزنس فعال و یا سوابق شغلی مدیریتی در کشور مبدأ شامل گواهی اشتغال به کار، قراردادهای کاری، فیش‌های حقوقی، کلیه سوابق بیمه، گزارش وضعیت (شامل موقعیت کاری، عنوان شغلی، رتبه شغلی در سازمان اداری شرکت و شرح وظایف)، اساسنامه، اظهارنامه، گواهی ثبت، جواز تاسیس، آگهی تغییرات، پروانه کسب یا بهره‌برداری، گزارشات مالی سالانه و مدارک مالیاتی، مدارک اثبات فعالیت‌های تجاری و درآمدزایی مانند قراردادهای کاری، فاکتورهای صادر شده برای مشتریان، لیست کارمندان، گردش حساب بانکی شرکت و گواهی همکاری از شرکای تجاری، مدارک اثبات حضور فیزیکی شرکت مانند سند خرید ملک یا قراردادهای اجاره دفتر و رسید پرداخت قبوض
 3. مدارک مالی: کلیه مدارک اثبات تمکن مالی (نقدی و غیرنقدی) و ارزیابی جامع از منابع مالی برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌و‌کار و همچنین برای تامین هزینه‌های یک سال اول زندگی کل اعضای خانواده در کانادا

مزایا و معایب ثبت شرکت در کانادا :

ثبت شرکت در کانادا و اقامت برای صاحبان کسب و کار و کارآفرینان مزایای چشمگیر و چالش‌های احتمالی را به همراه دارد. در ادامه به برخی از مزایا و معایب ثبت ثبت شرکت در کانادا و اقامت اشاره می‌کنیم:

مزایای ثبت شرکت در کانادا :

 • نرخ پایین مالیات در مقایسه با سایر کشورها
 • امکان تعویق پرداخت مالیات و سایر امتیازات مالیاتی جذاب
 • روند ثبت ساده و سریع و امکان ثبت شرکت در کانادا به صورت آنلاین
 • تامین مالی با جذب سرمایه‌گذار و دریافت وام تجاری
 • ثبات اقتصادی و ریسک پایین ورشکستی کسب و کارها
 • دریافت ویزای کار بدون نیاز به تائیدیه LMIA، مدرک زبان و تحصیلات دانشگاهی
 • امکان تبدیل اجازه کار موقت به اقامت دائم پس از یک سال
 • همراهی اعضای خانواده شامل همسر با اجازه کار نامحدود و تحصیل رایگان فرزندان
 • حق انتخاب محل سکونت و راه‌اندازی کسب و کار در هر شهر یا استان کانادا
 • کیفیت و استاندارد زندگی بسیار بالا برای خانواده
 • تنوع فرهنگی و برابری فرصت‌ها بدون تبعیض
 • سهولت برقراری ارتباط و جمعیت انگلیسی‌زبان
 • دسترسی گسترده به نیروی کار ماهر، تحصیل‌کرده و تخصص‌های محلی
 • پشتیبانی از نوآوری و تحقیق و توسعه
 • امکان ثبت شرکت در کانادا در ارتباط با صنایع و کسب‌وکارهای مختلف
 • سیستم بانکی مطمئن و پیشرفته برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی
 • منابع طبیعی غنی و متنوع از جمله نفت، گاز، معادن و جنگل‌ها
 • ارتباطات تجاری تنگاتنگ با سایر کشورها و قابلیت دسترسی به بازارهای جهانی
 • سیستم حقوقی عادلانه، قابل اعتماد و پایدار برای تمامی شرکت‌ها

معایب ثبت شرکت در کانادا :

 • هزینه‌های بالای ثبت شرکت در کانادا بسته به ماهیت و موقعیت کسب و کار
 • قوانین محیط زیست سختگیرانه و هزینه‌های اجتماعی و محیطی
 • رقابت چندجانبه برای ورود به برخی از صنایع و حوزه‌ها
 • پیچیدگی قوانین و مقررات مربوط به ثبت شرکت در هر استان کانادا
 • محدودیت راه‌های ثبت شرکت در کانادا در برخی استان‌ها
 • تغییرات مکرر قوانین و مقررات به دلایل سیاسی یا اقتصادی
 • اهمال در درک کامل مسائل فرهنگی و تفاوت‌های جوامع و زیان به روابط تجاری، استخدام و بازاریابی

اطلاعات ثبت شرکت در کانادا تصاویر

هزینه ثبت شرکت در کانادا :

هزینه ثبت شرکت در کانادا بسته به ماهیت کسب و کار، نوع شرکت (خصوصی، سهامی، مشارکتی، تعاونی) و شهر/استان مقصد متفاوت است و نمی‌توان نرخ ثابتی برای این هزینه‌ها در نظر گرفت. پیشتر عنوان کردیم که ثبت شرکت در کانادا و اقامت به دو صورت استانی و فدرال انجام می‌شود. جدای از سرمایه اولیه مورد نیاز و هزینه‌ خدمات حقوقی، حسابداری، مشاوره و اجاره مکان، هزینه‌های دولتی ثبت شرکت فدرالی و استانی در چند استان محبوب کانادا به شرح زیر است (دلار کانادا):

ثبت شرکت به صورت فدرال 200 دلار
ثبت شرکت در استان انتاریو 300 دلار + 60 دلار (تایید نام تجاری)
ثبت شرکت در استان بریتیش کلمبیا 350 دلار + 30 دلار (تایید نام تجاری)
ثبت شرکت در استان آلبرتا 450 دلار + 30 دلار (تایید نام تجاری)
ثبت شرکت در استان ساسکاچوان 265 دلار + 60 دلار (تایید نام تجاری)
ثبت شرکت در استان کبک 365 دلار + 50 دلار (تایید نام تجاری)

خرید شرکت یا بیزنس آماده در کانادا :

خرید شرکت و بیزنس در کانادا – اگر می‌خواهید مالک کسب و کاری در کانادا شوید، دو گزینه پیش رو دارید: یا یک کسب و کار جدید را راه‌اندازی کنید و یا یک بیزنس فعال را خریداری کنید. خبر خوب این است که شما ممکن است واجد شرایط خرید یک تجارت کانادایی و استفاده از آن برای دریافت اقامت دائم باشید. بسیاری از برنامه‌های مهاجرت فدرال و استانی که در بالا اشاره کردیم به شما این امکان را می‌دهند که یک کسب و کار بخرید و وارد یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا شوید.

البته توجه داشته باشید که صرفا با خرید یک بیزنس نمی توان مستقیما به اقامت دايم کانادا رسید! متقاضی خرید یک بیزنس باید ابتدا با وکیل یا مشاور رسمی مهاجرت کانادا مشورت کرده و واجد شرایط یکی از ویزاهای کار سرمایه گذاری و یا برنامه های کار آفرینی استانی کانادا شود. سپس مرحله به مرحله باید زیر نظر وکیل رسمی مهاجرت کانادا، اقدامات لازم برای خرید سهام و یا کل بیزنس و اقدام برای ویزای مورد نظر انجام شود.

خرید یک بیزنس آماده در کانادا مزایای فراوانی دارد؛ به طور مثال، با خرید یک کسب و کار فعال در کانادا خیالتان آسوده خواهد بود که بیزنس مد نظر از قبل مجوزهای لازم را گرفته است، به درآمدزایی و سوددهی رسیده و نیازی به تبلیغات اولیه برای جذب مشتری ندارد و در نهایت از اعتبار بیشتری نسبت به یک بیزنس نوپا برخودار است. هزینه خرید بیزنس در کانادا به فاکتورهای متنوعی از جمله ماهیت کسب و کار، موقعیت فیزیکی، اندازه و گستردگی، میزان سودآوری، تعداد کارکنان و سایر موارد بستگی دارد. به طور کلی، می‌توانیم تخمین بزنیم که حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید یک بیزنس در کانادا حداقل ۲۵۰ هزار دلار است.

چه کسانی واجد شرایط خرید بیزنس در کانادا هستند؟

برای خرید یک بیزنس آماده در کانادا، باید شرایط کلی مهاجرت از یکی از برنامه های سرمایه گذاری و تجاری کانادا را داشته باشید: برخی از این شرایط مانند:

 • تجربه مالکیت تجاری (حداقل ۱۰ درصد از سهام شرکت) یا سوابق مدیریتی مرتبط به مدت حداقل سه سال
 • سرمایه کافی برای خرید یک کسب و کار در کانادا
 • مدرک تحصیلی در حد دیپلم و یا بالاتر
 • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی در حد مقدماتی

مراحل خرید بیزنس و دریافت اقامت دائم کانادا :

 1. دریافت مشورت از وکیل یا مشاور رسمی مهاجرت کانادا برای انتخاب کسب و کار و انتخاب برنامه مناسب مهاجرتی: قبل از انتخاب یک کسب و کار کانادایی، باید تحقیقات کافی انجام دهید و دقیقا بدانید که با خرید سهام بیزنس مورد نظر، واجد شرایط چه برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری کانادا خواهید شد. در نهایت، هر کسب و کاری که انتخاب می‌کنید باید شرایط زیر را داشته باشد:
 • وضعیت فعال: کسب و کار انتخابی شما بهتر است در 12 ماه گذشته یا بیشتر فعال بوده باشد.
 • حداقل فروش ناخالص: کسب و کار باید در 2 تا 3 سال گذشته فروش ناخالص بالایی داشته باشد. هیچ معیار دقیقی برای فروش ناخالص «بالا» وجود ندارد. با این حال، معمولاً باید به دنبال کسب و کاری باشید که حداقل 250000 دلار فروش ناخالص در سال داشته باشد.
 • پیشینه مرتبط: باید اطمینان حاصل کنید که نوع کسب و کاری که قصد خرید آن را دارید با پیشینه شما مرتبط است. به عنوان مثال، اگر در ایران تجربه راه اندازی یک رستوران دارید، خرید یک رستوران در کانادا بهترین کار خواهد بود. تلاش برای خرید کسب‌وکاری که هیچ تجربه‌ای در کار آن ندارید می‌تواند پرریسک باشد و اداره مهاجرت کانادا ممکن است درخواست شما را رد کنند.
 • سود قابل توجه: باید اثبات کنید که فعالیت‌های تجاری شما به نفع کانادا خواهد بود. شما می‌توانید این کار را به یکی از سه روش انجام دهید: خرید کسب و کاری که به صنایع مهم اقتصادی تعلق دارد، خرید کسب و کاری که فعالیت‌هایش مزایای قابل توجهی برای اقتصاد کانادا به همراه دارد (شامل نوآوری، توسعه محصولات جدید، افزایش صادرات به کانادا و مشارکت در تحقیق و توسعه) و سرمایه گذاری در کسب و کاری که برای شهروندان کانادایی و ساکنان دائم کانادا مشاغل جدید ایجاد می‌کند.
 1. انتخاب کسب و کار مورد نظر و تهیه پروپوزال و طرح تجاری (Business Plan): گام بعدی تهیه یک طرح تجاری یا بیزنس پلن قوی است که جزئیات استراتژی ورود به بازار، مخاطبان هدف، پیش‌بینی‌های رشد کسب و کار و نحوه برنامه‌ریزی برای اجرای عملیات تجاری سودآور در کانادا را شرح دهد. به طور کلی، طرح تجاری برای ارائه ایده کسب و کار شما به مقامات مهاجرت کانادا استفاده می‌شود و در نتیجه بسیار حائز اهمیت است که با راهنمایی و مشارکت گروهی از مشاوران کسب و کار متخصص و یک وکیل مهاجرت باتجربه در برنامه‌های مهاجرتی تجاری، یک طرح تجاری جامع تهیه کنید. یک بیزنس پلن استاندارد و منطقی شامل موارد زیر است:
 • خلاصه اجرایی
 • تحقیقات بازار با آمار و ارقام
 • تجزیه و تحلیل صنعت
 • مدل کسب و کار مورد نظر
 • ساختار کسب و کار
 • طرح استخدام کارکنان
 • تجزیه و تحلیل سودآوری
 • پیش‌بینی های فروش
 • تجزیه و تحلیل عمیق نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها (SWOT)
 1. اقدام برای برنامه کار آفرینی استانی و یا ویزای کار سرمایه گذاری تحت سیستم IMP: همزمان با تهیه بیزنس پلن خود باید اقدامات اولیه لازم برای سابمیت درخواست و پرونده در یکی از برنامه های مهاجرتی سرمایه گذاری انتخاب شده را نیز تحت نظر وکیل رسمی مهاجرت کانادا انجام دهید. هر برنامه سرمایه گذاری شرایط و پیچیدگی های مخصوص به خود را دارد و باید با برنامه دقیق و آگاهی کامل از جزییات و با استفاده از یک وکیل یا مشاور با تجربه مهاجرت کانادا متخصص در برنامه ها و ویزاهای سرمایه گذاری کانادا، پرونده خود را به اداره مهاجرت ارایه کنید. هر اشتباه کوچک در این مسیر می تواند منجر به هدر رفتن هزینه های بسیار و زمان شما برای مهاجرت به کانادا شود بنابراین باید در انتخاب وکیل یا مشاور قانونی مهاجرت کانادا بسیار دقت کنید و حتما لایسنس وکالت وی را چک کنید و از وی مشاوره اولیه تخصصی بگیرید.
 2. ورود به کانادا با ویزای کار موقت: اگر پرونده کار آفرینی استانی شما با موفقیت قبول شود و یا ویزای کار سرمایه گذاری شما قبول شود، در نهایت به ویزای کار کانادا و مجوز کار در این کشور دست خواهید یافت. سپس بایستی در کانادا کسب و کار مورد نظر را مدیریت کنید تا بسته به نوع برنامه مهاجرتی بتوانید واجد شرایط اقدام برای اقامت دایم کانادا شوید. اگر برای ویزای کار با سرمایه گذاری و از طریق برنامه IMP-C11 یا ویزای ICT کانادا اقدام کردید بایستی شرایط خاصی داشته باشید تا بتوانید واجد شرایط برنامه های اقامت دایم کانادا شده و برای یکی از آن ها اقدام کنید.
 3. درخواست اقامت دائم کانادا: اگر از طریق برنامه کار آفرینی یکی از استان های کانادا وارد کانادا شده باشید این امکان را دارید که پس از مدتی مورد نظر (معمولا ۲۰ ماه تا ۲ سال پس از ورود با ویزای کار)، و همچنین مدیریت کسب و کار راه اندازی شده و یا خریداری شده، برای دریافت نامزدی استانی و سپس اقامت دایم کانادا اقدام کنید.

اقامت دائم کانادا از طریق ثبت شرکت :

توضیح دادیم که ثبت شرکت در کانادا و اقامت به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم نشده و متقاضی باید از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی کارآفرینی، نوآفرینی، خوداشتغالی و سرمایه‌گذاری اقدام کند. در اکثر این مسیرها، متقاضی و خانواده با اقامت موقت وارد کانادا شده و پس از مدت کوتاهی اشتغال به کار و تحصیل در کانادا، برای اقامت دائم درخواست می‌دهند.
ثبت شرکت در کانادا تصاویر

پیرسوک در طول این برنامه چه خدماتی به من ارائه می‌دهد؟

ثبت شرکت در کانادا ، یکی از بهترین و سریع‌ترین گزینه‌ها برای افرادی که به دنبال راه‌اندازی کسب و کار و سرمایه‌گذاری در کانادا هستند، به عنوان یکی از خدمات تخصصی شرکت پیرسوک با مدیریت آقای پیام پاک‌مهر، وکیل رسمی مهاجرت کانادا (RCIC) و عضو کالج مشاورین رسمی مهاجرت کانادا (CICC) با شماره عضویت R530633 ارائه می‌شود. خدمات ما شامل صفر تا صد تمامی مراحل ثبت شرکت در سطح فدرال و در تمامی استان‌های کانادا، به خصوص مقاصد پرطرفداری همچون استان انتاریو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و سسکچوان، تمامی مراحل تحقیق، انتخاب، خرید و سرمایه‌گذاری در یک شرکت یا بیزنس آماده و فعال و درآمدزا برای مشتریان، تهیه یک طرح تجاری کارآمد و حرفه‌ای در صنایع برتر مانند تکنولوژی و پزشکی برای مشتریان با همکاری تیم متخصص مشاوره کسب و کار و وکلای حقوقی دولت کانادا، و انجام تمامی مراحل امور مهاجرتی برای کل اعضای خانواده از جمله ارائه ﻣﺸﺎوره تخصصی به متقاضیان از پیش از عقد قرارداد تا پس از ارسال درخواست ویزا، آماده‌سازی پرونده تمامی اعضای خانواده برای مسیرهای مناسب (اقامت دائم، کاری، تحصیلی، توریستی)، ارسال تمامی مدارک و فرم‌های مورد نیاز با بالاترین استاندارد کاری و طبق به‌روزترین قوانین و رویه‌های اداره مهاجرت کانادا، ارائه لیست تمامی مدارک و اطلاعات مورد نیاز همراه با راهنمای جامع آماده‌سازی و ارائه هر مدرک به مشتریان، مکاتبه مداوم با اداره مهاجرت کانادا به وکالت از متقاضی و پشتیبانی 24 ساعته از مشتریان در مراحل قبل، حین و بعد از ارسال پرونده‌ها می‌باشد. به واسطه دانش تخصصی به روز و تجربه صد‌ها پرونده موفق در تمامی برنامه‌های مهاجرتی اقامت دائم و اقامت موقت، ما گروه کارشناسان مهاجرت پیرسوک توانسته‌ایم تعداد بی‌شماری از مشتریان خود را به موفقیت چشمگیر در دریافت ویزای کار و در نهایت اقامت دائم کانادا برسانیم. پیرسوک گام به گام در خدمت تحقق اهداف کارآفرینان، نوآفرینان، و سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند کسب‌وکار موفقی در کانادا داشته باشند و از روش ثبت شرکت به کانادا مهاجرت کنند. گروه پیرسوک یک کسب و کار درآمدزا را مطابق با شرایط شما انتخاب و برای خرید یا راه‌اندازی آن اقدام می‌کند. در صورتی که قصد کارآفرینی یا سرمایه‌گذاری در کانادا را دارید، از شما دعوت می‌کنیم تا در لینک زیر، فرم ارزیابی رایگان ما را تکمیل کنید و از مشاوره تخصصی رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول ثبت شرکت در کانادا :

هزینه صفر تا صد ثبت شرکت در کانادا چقدر است؟

برنامه‌های کارآفرینی و مسیرهای مختلف ثبت شرکت در کانادا هزینه ثابتی ندارد و بسته به نوع کسب‌وکاری که قرار است راه اندازی یا خریداری شود بسیار متغیر است.

آیا می‌توان از طریق ثبت شرکت در کانادا اقامت دائم گرفت؟

بله، پس از یک سال کار در کانادا با ویزای کار موقت تحت شرایط خاصی می‌توانید برای برنامه‌های مهاجرتی اقامت دائم اقدام کنید. ویزای استارتاپ کانادا نیز مسیری بسیار مناسب برای اقدام مستقیم برای اقامت دائم کانادا است. برای بررسی وضعیت خود حتما فرم ارزیابی ما را تکمیل کنید و یا با ما تماس بگیرید و وقت مشاوره تخصصی خود را با پیام پاک مهر مشاور رسمی مهاجرت کانادا رزرو کنید.

آیا ثبت شرکت در کانادا به مدرک زبان نیاز دارد؟

خیر؛ برای مهاجرت با ثبت شرکت در بسیاری از مسیرهای مهاجرتی نیازی به ارائه مدرک زبان برای خود و اعضای خانواده‌تان ندارید.

آیا با ثبت شرکت، همسر متقاضی اجازه کار در کانادا خواهد داشت؟

بله، با دریافت ویزا و مجوز کار کانادا، همسر شما نیز می‌تواند برای مجوز کار نامحدود اقدام کرده و فرزندان خانواده امکان تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا را دارند.

آیا می‌توانم با خرید یک کسب و کار به کانادا بروم؟

بله؛ کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که قصد دارند با خانواده‌های خود بلافاصله به کانادا بیایند، می‌توانند یک کسب و کار که از قبل راه‌اندازی شده را خریداری کنند و سپس برای ویزای کار با سرمایه گذاری و یا یکی از برنامه های سرمایه گذاری و کار آفرینی استانی کانادا اقدام کنند.

آیا ثبت شرکت در کانادا به تاییدیه LMIA یا جاب آفر کانادا نیاز دارد؟

خیر؛ ثبت شرکت تحت برنامه‌های IMP و PNP به تاییدیه LMIA نیاز ندارد.

آیا برای ثبت شرکت در کانادا، باید یک شرکت فعال در ایران داشته باشیم؟

خیر؛ نیازی نیست ضرورتاً صاحب بیزنس یا مالک یک شرکت در کشور مبدا باشید. افراد با سوابق کاری مدیریتی بلندپایه مانند مدیران اجرایی و مدیران ارشد واجد شرایط کارآفرینی، انتقال درون‌شرکتی و سرمایه‌گذاری استانی هستند.

میزان سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در کانادا چقدر است؟

مبلغ مشخصی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته نشده است و بسته به بیزنس پلن متغیر است. اما متقاضی باید توانایی مالی لازم برای شروع و ادامه فعالیت در کانادا را با منابع مالی نقدی و غیرنقدی خود اثبات کند. به طور کلی، مبلغ حداقل ۱۰۰ هزار دلار کانادا برای راه‌اندازی شرکت و 250 هزار دلار برای خرید یک بیزنس آماده پیشنهاد می‌شود.

متداول‌ترین دلایل ریجکتی پرونده‌های ثبت شرکت کانادا چیست؟

طرح تجاری غیرحرفه‌ای، ارائه مدارک و اطلاعات ناقص یا نادرست، توانایی مالی ناکافی، عدم همخوانی شرایط متقاضی با الزامات برنامه انتخابی، و عدم اطمینان افسر از دوام کسب‌وکار پیشنهادی از متداول‌ترین دلایل ریجکتی برنامه‌های کارآفرینی کاناداست.

هزینه صفر تا صد خدمات ثبت شرکت در پیرسوک چقدر است؟

جهت اطلاعات بیشتر فرم ارزیابی زیر را تکمیل کنید تا مشاوران شرکت در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

فرم ارزیابی کانادا

error: Content is protected !!