معرفی مراکز ارایه خدمات رایگان به تازه مهاجرین

فهرست مطالب

برخی از مراکز و موسسات ارایه خدمات رایگان به تازه مهاجرین

ارایه خدمات رایگان در بدو ورود از جمله ویژگی های بسیار خوب و منحصر به فرد کشور کانادا برای تازه واردن است که به جرات می توان گفت گستردگی این خدمات را در هیچ کشور دیگری نمی توان یافت. این خدمات از آشنایی یا شهر محل زندگی، ثبت نام فرزندان، برگزاری کلاس های مختلف زبان و رزومه نویسی گرفته تا کاریابی تخصصی و کمک به تازه واردین برای ادامه تحصیل، خرید منزل، خدمات حقوقی و حتی ثبت بیزنس

موسسات و مراکزی که این خدمات را ارایه می دهند در همه نقاط کانادا و به وفور یافت می شوند. در لینک زیر شما می توانید به راحتی و با یک سرچ ساده این موسسات را در شهر محل زندگی آینده خود در کانادا و با یا با وارد کردن آدرس منزل بیابید:

http://www.cic.gc.ca/english/newcomers/services/index.asp

در ادامه این مطلب به معرفی برخی از این موسسات و مراکز معروف در ارایه خدمات رایگان به تازه واردین در استان های انتاریو و ساسکاچوان اشاره شده است.

همین الان فرم ارزیابی رایگان  پیرسوک رو تکمیل کن و در کمترین زمان ممکن به کانادا مهاجرت کن!

1- YMCA

موسسه YMCA یکی از مشهورترین موسسات و سازمان های ارایه خدمات به تازه مهاجرین می باشد که دارای شعب بسیاری در سراسر کانادا بوده و تقریبا هر تازه مهاجری بایستی یکبار به این مرکز مراجعه کند.

خدمات قابل ارایه به تازه مهاجرین بوسیله این موسسه:

 • ارایه اطلاعات لازم روزهای اول ورود به کانادا
 • ارایه خدمات ارزیابی مدارک تحصیلی در صورت لزوم
 • ارایه مشاوره های لازم در مورد چگونگی اقدام برای دریافت کارت بیمه همگانی، گواهینامه، ارایه اطلاعات فردی به اداره مالیات، ثبت نام فرزندان در مدارس، یافتن محل سکونت مناسب، چگونگی استفاده از حمل و نقل عمومی، اطلاعات مفید جهت دریافت کمک هزینه کودک (Child Benefit) و هر اطلاعاتی که مهاجرین در روزهای ابتدایی به آن نیاز دارند
 • ارایه خدمات کاریابی مانند برگزاری کلاس های رزومه نویسی، کلاس های مشاوره نحوه جستجوی کار در کانادا و برگزاری کلاس های آماده سازی جهت مصاحبه شغلی
 • برگزاری کلاس های زبان انگلیسی و فرانسه و برگزاری آزمون های تعیین سطح زبان
 • برگزاری دوره های آموزشی و تفریحی مخصوص کودکان و بزرگسالان
 • ارایه خدمات نگهداری از کودکان
 • برگزاری کلاس های ورزشی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان و همچنین سازمان دهی کمپ های تابستانی مختلف
 • و بسیاری از خدمات دیگر….

لینک زیر شما را با این سازمان و خدمات آن ها آشنا خواهد کرد:

https://ymcagta.org/

2- Enhanced Language Training

این دوره نیز یکی از دوره های بسیار خوب و البته رایگان برای تازه مهاجرین می باشد که هدف اصلی آن یافتن کار مرتبط با تخصص و پیشینه شغلی فرد مهاجر است‌. این برنامه ها معمولا با کورس هایی مانند زبان تخصصی مرتبط با رشته آغاز می شوند و با کورس هایی مانند رزومه نویسی تخصصی متناسب با رشته، ایجاد کانکشن تخصصی و آماده سازی جهت مصاحبه شغلی متناسب با تخصص فرد ادامه می یابد و در انتهای آن نیز مراکزی که این دوره را برگزار می نمایند تلاش خواهند کرد با توجه به مهارت ها و تخصص فرد مهاجر، برای وی دوره ای کارآموزی در یک کمپانی مرتبط با رشته و تخصص فرد مهاجر پیدا کنند. در واقع قسمت آخر این برنامه مفیدترین قسمت آن بوده و اگر فرد بتواند در دوره کارآموزی که معمولا بین یک تا سه ماه متغیر است مهارت های خود را اثبات کند، ممکن است از طرف شرکت پیشنهاد کار دریافت کرده و همانجا مشغول به کار شود.

در حال حاضر این دوره ها برای رشته های تخصصی بسیاری مانند رشته های مهندسی، حسابداری و مالی، حوزه فروش و بازاریابی و رشته های مرتبط با IT برگزار می شوند.

موسسات بسیاری در کانادا وجود دارند که این دوره (ELT) را برگزار می کنند که از آن جمله می توان به بورد های مدارس در مناطق مختلف (مثلا بورد مدارس منطقه تورنتو TDSB)، موسسات ارایه خدمات به تازه واردین، کالج ها و برخی دانشگاه ها اشاره کرد.

در لینک زیر می توانید این مراکز را بیابید:

https://settlement.org/ontario/education/english-as-a-second-language-esl/esl-for-adults/what-is-enhanced-language-training-elt/

همچنین در لینک زیر می توانید شرایط ثبت نام و توضیحات این برنامه را در بورد مدارس منطقه تورنتو TDSB بیابید:

http://www.tdsb.on.ca/Adult-Learners/Learn-English/Enhanced-Language-Training

در اینک زیر هم توضیحاتی در مورد این برنامه در منطقه یورک تورنتو (شمال تورنتو و محله محبوب هموطنانمان) ارایه شده است:

https://www.yorkregion.com/events/6121636–enhanced-language-training-elt-pr/

لازم به توضیح است که اکثر این خدمات و دوره ها مخصوص تازه مهاجرین است و لازمه آن هم داشتن اقامت دایم کاناداست.

همین الان فرم ارزیابی رایگان  پیرسوک رو تکمیل کن و به صورت آگاهانه به کانادا مهاجرت کن!

3- Occupation-specific Language Training

این برنامه نیز از جمله برنامه های محبوب تازه مهاجرین بوده و تفاوتی که این برنامه با دوره های ELT دارد آنست که این برنامه که به OSLT معروف است فقط در کالج های دولتی استان انتاریو مانند کالج های سنکا (Seneca)، جورج براون (George Brown) و هامبر (Humber) در تورنتو برگزار می شود و از درجه اعتبار بالایی برخوردار است.

برای واجد شرایط شدن در این برنامه هم بایستی فرد تازه مهاجر دارای اقامت دایم کانادا بوده و سطح زبان وی نیز متوسط Intermediate Level باشد.اطلاعات بیشتر در لینک زیر:

http://co-oslt.org/en/

بیشتر بخوانید : دریافت کردیت کارت در کانادا

4- Yorkdale Adult Centre

در ادامه مطالب مربوط به معرفی موسسات خدمات کاریابی به تازه واردین و همچنین دوره های مفید جهت ورود به بازار کار تخصصی برای تازه مهاجرین متخصص، قصد دارم در مورد موسسه Yorkdale مطلبی را به اشتراک بگذارم. این موسسه همیشه یکی از مراکز بسیار خوب در برگزاری دوره های مفید جهت کمک و همراهی تازه مهاجرین متخصص به منظور ورود به بازار کار تخصصی بوده است‌.

دوره های مختلفی در این مرکز برگزار شده و هزینه های ثبت نام در این دوره ها نیز بسیار کم می باشد. از جمله این دوره های مفید برای تازه مهاجرین بالای ۲۱ سال دوره های:

 • Canadian Experience Co-op Program
 • Career Exploration
 • Accounting and Business Courses
 • Information and Technology Programs
 • Hairstyling
 • Personal Trainer Program

و بسیاری دوره ها و کورس های مختلف دیگر مانند دوره های زبان انگلیسی است.

از جمله بهترین دوره هایی که مورد استقبال بسیاری از تازه مهاجرین قرار می گیرد دوره Canadian Experience Co-op Program است که به صورت تمام وقت برگزار می شود و فقط ۲ بار در سال متقاضی می پذیرد ( ماه های سپتامبر و فوریه).

درواقع این دوره از دو بخش تشکیل شده که ۳ تا ۴ هفته آن در کلاس بوده و در طول آن متقاضی مهارت هایی لازم جهت انتقال هر چه موثرتر تخصص و تجربه خود در ایران به کانادا را می آموزد. بخش دوم این برنامه شامل یک دوره کارآموزی ۱۲ تا ۱۴ هفته ای در محل کار (Co-op) است که در طول آن متقاضی می تواند تمامی مهارت های آموخته را در محیط کار کانادایی به کار برده و در واقع اولین قدم خود در کسب سابقه و تجربه کار در حوزه تخصصی خود در کانادا را بردارد. به منظور واجد شرایط شدن برای شرکت در این دوره ارزشمند، از متقاضیان در ابتدای ثبت نام آزمون زبان انگلیسی گرفته شده و متقاضیان بایستی مصاحبه ای را با یک Co-op Teacher پشت سر گذاشته و رزومه حرفه ای خود را نیز به همراه داشته باشد.
اطلاعات بیشتر در مورد این دوره در لینک زیر:

http://yorkdale.net/adult-learning/co-operative-education-program/canadian-experience-co-op-program

لینک صفحه اصلی این مرکز: http://yorkdale.net/adult-learning

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره ویزای استارتاپ کانادا

5- Access Employment

این موسسه نیز یکی از موسسه های بسیار بزرگ و با خدمات بسیار گسترده تقریبا در همه حوزه ها می باشد، از دوره های جستجوی کار گرفته تا دوره های بریجینگ Bridging که همانگونه که قبلا در مورد این دوره ها اشاره کردم، دوره هایی هستند که مانند یک پل، تحصیلات و سوابق کاری متقاضی را با حوزه کاری تخصصی در کانادا متصل می کنند.

مهمترین دوره هایی که این موسسه به صورت رایگان برای تازه مهاجرین برگزار می کند به صورت زیر هستند:

 • Engineering Connections
 • Information Technology Connections
 • Human Resources Connections
 • Financial Services Connections
 • Sales and Marketing Connections
 • Supply Chain Connections
 • Leadership Connections
 • Healthcare Connections

در میان تمامی دوره های بالا دوره Engineering Connections در میان مهاجرین ایرانی یکی از پرطرفدارترین دوره ها بوده و بسیاری از مهندسان تازه وارد از خدمات این دوره بهره مند شده و در طول این دوره به ایجاد کانکشن های تخصصی می پردازند. از جمله خدماتی که در طول این دوره به متقاضیان ارایه می شود شامل شناخت بازار کار زمینه تخصصی خود در کانادا، ایجاد کانکشن با افراد شاغل در حوزه های مختلف مهندسی، برخی آموزش های آکادمیک مورد نیاز جهت کاریابی در حوزه تخصصی خود و بسیاری خدمات دیگر می باشد. لینک زیر شما را بیشتر با این موسسه و خدمات آن آشنا خواهد کرد:

http://accesemployment.ca/index.php

6- Saskatchewan Open Door Society

این سازمان در استان ساسکاچوان فعالیت می کند و خدمات و سرویس هایی مانند سازمان YMCA در انتاریو را به تازه مهاجرین و افراد مقیم ارایه می دهد.

با توجه به وجود برنامه های مهاجرتی مختلف استان ساسکاچوان انتظار می رود در سال های آینده تعداد قابل توجهی مهاجر تازه وارد به این استان و شهرهای بزرگ آن مانند ساسکاتون و رجاینا وارد شوند. بنابراین به تازه مهاجرین عزیز و یا افرادی که قصد مهاجرت به این استان را دارند پیشنهاد می کنیم حتما در روزهای اول ورود خود، به این سازمان رفته و ثبت نام کنند و از خدمات رایگان آن بهره ببرند.

خدمات قابل ارایه به تازه مهاجرین در این سازمان:

 • ارایه مشاوره های لازم جهت چگونگی اقدام برای گواهینامه، کمک جهت یافتن محل سکونت مناسب، ارایه مشاوره های فرد به فرد در فضای خصوصی و اختصاص دادن یک مشاور به هر خانواده
 • ثبت نام برای دریافت کارت بهداشت
 • ثبت اطلاعات خانواده مهاجر در اداره مالیات
 • برگزاری دوره های کاریابی مانند، جستجوی کار (Job Search)، رزومه نویسی و آماده سازی برای مصاحبه شغلی
 • ارایه خدمات ترجمه مانند ترجمه گواهینامه ایران با دریافت هزینه کم
 • ارایه خدمات مشاوره جهت ثبت نام مهد کودک و مدرسه برای کودکان و نوجوانان
 • برگزاری دوره های آشنایی با فرهنگ کانادایی و همچنین دوره های مفید کاربردی و شغلی
 • ارایه خدمات ارسال آگهی های شغلی به ایمیل مهاجرین
 • برگزاری کلاس های زبان انگلیسی برای تازه مهاجرین
 • برگزاری دوره های مختلف آموزشی برای نوجوانان و جوانان

در لینک های زیر می توانید بیشتر با این سازمان در شهرهای ساسکاتون و رجاینا آشنا شوید:

Saskatoon Open Door Society

http://www.sods.sk.ca/

Regina Open Door Society

http://rods.sk.ca/

همین الان فرم ارزیابی رایگان  پیرسوک رو تکمیل کن و با بهترین مسیر به کانادا مهاجرت کن!

error: Content is protected !!