ادامه تحصیل در کانادا در کالج ها و دانشگاه ها

ادامه تحصیل در کانادا و در مقاطع دانشگاهی و یا در کالج های معتبر

کانادا سال هاست که به عنوان یکی از برترین کشورهای جهان برای ادامه تحصیل انتخاب می شود. این انتخاب دلایل مختلفی از جمله:

  • سیستم آموزشی پیشرفته
  • دانشگاه ها و کالج هایی با امکانات و فضای آموزشی و تفریحی عالی
  • ارزان تر بودن شهریه نسبت به کشورهایی همچون آمریکا، انگلستان و استرالیا
  • ارایه خدمات بسیار به دانشجو و همسر و فرزندان وی مانند بیمه درمانی
  • اجازه کار تمام وقت برای همسر دانشجو
  • رایگان بودن تحصیلات برای فرزندان دانشجو
  • اجازه کار پاره وقت برای دانشجو در خارج از دانشگاه به مدت 20 ساعت در هفته و کار تمام وقت در داخل دانشگاه
  • امکان ورود و خروج به دفعات از کانادا 
  • دریافت ویزای کار 3 ساله پس از پایان تحصیلات
  • امکان دریافت اقامت دایم پس از تحصیلات و وجود برنامه های اقامت دایم متعدد 

و بسیاری از دلایل دیگر را دارد. بنابراین سالیانه هزاران دانش آموز و دانشجوی بین المللی برای ادامه تحصیل به این کشور سفر کرده و در مدارس، کالج ها و دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل خواهند شد. یکی از دلایل بسیار مهم دیگر که بسیاری از افراد را به سمت ادامه تحصیل در این کشور سوق می دهد وجود بازار کار گسترده و رو به رشد در این کشور می باشد به طوری که اکثر دانشجویان بین المللی پس از پایان تحصیلات موفق به یافتن کار مورد نظر خود شده و وارد بازار کار می شوند. نزدیکی این کشور به ایالات متحده آمریکا و وجود مراوادات و تفاهم نامه های متعدد میان این دو کشور نیز یکی دیگر از مهمترین دلایل رشد و گسترش صنایع مختلف در کاناداست که روز به روز نیز بر تعداد آن ها افزوده می شود. در ادامه توضیحات کلی در مورد دریافت پذیرش از کالج ها و دانشگاه های کانادا ارایه خواهد شد.

 

مراحل کلی دریافت پذیرش جهت ادامه تحصیل در کانادا:

پس از پایان دبیرستان و دریافت دیپلم برای ادامه تحصیل در کانادا، متقاضی بایستی از کالج و یا دانشگاهی در کانادا پذیرش تحصیلی گرفته و پس از آن برای ویزای تحصیلی اقدام کند. برای دریافت پذیرش تحصیلی ابتدا بایستی هدف خود در آینده و زمینه تحصیلی خود را مشخص کرده و سپس به جستجوی کالج ها و یا دانشگاه های کانادایی بپردازید.
در لینک های زیر می توانید لیست کالج ها و دانشگاه های کانادا را بیابید:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/study-permit/prepare/designated-learning-institutions-list.html

http://www.4icu.org/ca/canadian-universities.htm

http://www.pstranslations.ca/list_universities.html

پس از آن بایستی در کالج و یا دانشگاه مد نظر خود در قسمت Programs و یا Academics, رشته مورد نظر خودتون را بیابید.

مرحله بعدی رفتن به قسمت Admission دانشگاه برای آگاهی از چگونگی گرفتن پذیرش و مدارک مورد نیاز است.

دوستان توجه کنید که کالج ها و مخصوصا دانشگاه ها برای اعطای پذیرش به مدارکی مانند توصیه نامه از اساتید، مدیران و افرادی که متقاضی را به خوبی بشناسد نیاز دارند. علاوه بر آن بسیاری از دانشگاه ها به مدارکی مانند رزومه تحصیلی، نامه اهداف و علاقه SOP نیازمندند.

از مهمترین مدارکی که برای ادامه تحصیل در کانادا لازم است و همه کالج ها و دانشگاه های کانادا آن را درخواست خواهند کرد مدرک زبان است که می تواند به صورت آیلتس آکادمیک و یا تافل ارایه شود‌. در اکثر دانشگاه ها و کالج ها مینیمم نمره قبولی در مثلا آیلتس آکادمیک 6.5 است. بعضی از دانشگاه ها برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مدرک زبان GRE را هم درخواست می کنند.

بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادا برای اعطای پذیرش در مقطع لیسانس و یا دوره های مختلف در ابتدا نیازی به مدرک زبان متقاضی نداشته و متقاضی می تواند قبل از شروع دوره تحصیلی خود، در دوره های زبان پیش (ESL) کالج یا دانشگاه ثبت نام کرده و ابتدا دوره زبان را بگذراند و پس از گذراندن این دوره، وارد دوره اصلی تحصیلی خود شود. البته این نکته را بایستی در نظر داشت که پیشنهاد می شود متقاضیان ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های کانادا حتما در آزمون آیلتس آکادمیک و یا تافل شرکت کرده و مدرک آیلتس آکادمیک یا تافل را جهت دریافت پذیرش در دست داشته باشند.

پس از آن متقاضی بایستی در وبسایت کالج و یا دانشگاه مورد نظر خود به دنبال مهلت ارسال مدارک Admission Deadlines باشد. تقریبا تمامی دانشگاه ها و کالج های کانادا برای پذیرش دانشجوهای جدید مهلت و تاریخ ارسال مدارک را مشخص کرده اند. در اکثر مواقع تاریخ شروع ترم ماه سپتامبر می باشد و مهلت ارسال مدارک هم ژانویه و یا فوریه قبل از آن است.

پس از آماده سازی مدارک بوسیله متقاضی، وی می بایست کلیه مدارک را برای دانشگاه یا ارسال و یا در وبسایت دانشگاه سابمیت کند و هزینه پذیرش Admission Fee را پرداخت کند.

در مواردی که متقاضی قصد دریافت بورسیه های تحصیلی را دارد (دانشجویان ارشد و یا دکتری) بایستی مستقیما با استاد و یا دپارتمان مربوط وارد مذاکره شده و بتواند از استادی در زمینه ی خودش قول همکاری را بگیرد. پس از آن، استاد مورد نظر، متقاضی را به عنوان دستیار تحقیق RA و یا دستیار آموزش TA در واقع استخدام کرده و ماهیانه حقوقی را برای وی در نظر خواهد گرفت.

در صورت پذیرفته شدن و دریافت پذیرش، متقاضی می تواند با ارسال مدارک مورد نیاز و به صورت آنلاین برای ویزای تحصیلی درخواست دهد.

 

بهترین دانشگاه های کانادا در سال 2018

وبسایت معتبر Maclean’s هر ساله فهرست برترین دانشگاه های کانادا را منتشر می کند. معیاری که این وبسایت جهت این رده بندی در نظر گرفته شده شامل نظر سنجی آنلاین از اساتید و مسوولان دانشگاه های کانادا، مشاوران تحصیلی و افراد دارای بیزنس های معتبر می باشد. علاوه بر رده بندی کلی دانشگاه ها، این وبسایت دانشگاه ها را بر اساس رشته های مختلف تحصیلی و همچنین بر اساس نظرات دانشجویان این دانشگاه ها نیز رده بندی کرده و منتشر نموده است.


در زیر می توانید دانشگاه های برتر کانادا را در سال ۲۰۱۸ ملاحظه کنید:

🎓 University of Toronto
🎓 University of Waterloo
🎓 University of British Columbia
🎓 McGill University
🎓 University of Alberta
🎓 University of McMaster
🎓 Western University
🎓 Queen’s University
🎓 Simon Fraser University
🎓 University of Calgary
🎓 Guelph University
🎓 University of Montreal
🎓 Ryerson University
🎓 University of Dalhousie
🎓 Concordia University
🎓 University of Ottawa
🎓 University of Victoria
🎓 Laval University
🎓 University of Sherbrooke
🎓 Carleton University
🎓 York University
🎓 Memorial Newfoundland University
🎓 University of Saskatchewan

اطلاعات بیشتر و لیست کاملتر برترین دانشگاه ها در لینک زیر:

http://www.macleans.ca/education/university-rankings/top-reputation-2018-university-of-toronto/

معرفی یک رنکینگ دانشگاهی جالب از وبسایت معتبر Maclean’s

دوستان عزیز و علاقه مندان ادامه تحصیل در کانادا شما می توانید با مراجعه به لینک زیر با توجه به پارامترها و معیارهای دلخواه خود، رده بندی دانشگاه های کانادا را بررسی نمایید. به عنوان مثال اگر شهریه دانشگاه برای شما مهم است می توانید گزینه Cheap Tuition را به عنوان مهمترین فاکتور انتخاب کنید.

http://www.macleans.ca/education-hub/build-your-own-university-ranking/

بهترین دانشگاه های کانادا در رشتهMBA

با توجه به علاقه بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل در رشته MBA در کانادا، در لینک زیر ۱۰ دانشگاه برتر کانادا در این رشته در سال ۲۰۱۷ معرفی شده اند:

http://www.canadianbusiness.com/lists-and-rankings/best-mba-programs/2017-top-10-ranking/

 

نویسنده: پیام پاک مهر

 

قصد دارید در کانادا تحصیل کنید و پس از آن برای اقامت دایم این کشور اقدام نمایید؟

فرم ارزیابی ادامه تحصیل در کانادا را تکمیل و ثبت کنید تا وضعیت شما بررسی و بهترین شرایط تحصیل در کانادا به شما پیشنهاد شود.

 

فرم ارزیابی تحصیل در کانادا

 

بیشتر بخوانید :

معرفی کالج ها و دانشگاه های کانادا

اطلاعات کامل تحصیل در کانادا

هزینه های لازم برای تحصیل در کانادا


خبرنامه


error: Content is protected!